JAK ROZPOZNAć SOLIDNE DOKUMENTY KOLEKCJONERSKIE - PORADNIK EKSPERTA

Jak rozpoznać solidne dokumenty kolekcjonerskie - poradnik eksperta

Jak rozpoznać solidne dokumenty kolekcjonerskie - poradnik eksperta

Blog Article

Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest niedługa, ale bogata. Poziom topowych dokumentów kolekcjonerskich zdobył poziom mistrzowski. Jednak rynek jest pełen produktami o różnej jakości, a różnice w cenie potrafią być istotne. Jak zatem rozpoznać naprawdę wysokiej jakości dokument kolekcjonerski?

Najważniejszą i niezwykle podstawową cechą dobrej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest tworzywo, z którego zostały zrobione. Poliwęglan generuje specyficzny, metalowy dźwięk, którego nie zauważymy w sytuacji kiepskich dokumentów wyprodukowanych z PCV. Poliwęglan to taki materiał, który jest twardszy od zwykłego PCV, ciężej się odkształca, mniej podatny na zimno.

Wszystkie dane personalne na wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być wykonywane za pomocą grawerowania laserowego, a nie typowego druku. Różnica w koszcie jest spora, dlatego nic dziwnego, że różnica w cenie też jest spora.

kolekcjonerskie prawo jazdy

Jak przesuniesz palcem po powierzchni dokumentu - jak czujesz małe nierówności w miejscach gdzie są dane, to prawdopodobnie mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są drukowane zwykłą drukarką na górze, tylko wygrawerowane "w środku" materiału. Nadruk UV to taki element, który zauważasz tylko pod lampą UV. By zweryfikować istnienie nadruku UV, konieczna będzie specjalna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").

Inną ważną cechą dokumentów premium są elementy wypukłe, które da się namacać dotykiem. Te elementy są niezwykle istotne dla solidnego dokumentu kolekcjonerskiego. Do kluczowych zabezpieczeń tego rodzaju zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w funkcji od kąta obserwacji. Te nowoczesne zabezpieczenia są właściwością typową najlepszych dokumentów kolekcjonerskich i trudno je sfałszować przy użyciu kiepskich metod wytwarzania. W najlepszych dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów ma sięgać prawie 100% zgodności z pierwowzorem. Kiepskie imitacje albo w ogóle nie mają nadruku UV, albo jest on zrobiony byle jak.

Szczególny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim również!), jaki daje efekt przestrzenności. Jak przechylasz dokument, to napis PL niby się ruszał. Wszystkie elementy - od tworzywa bazowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia optyczne - mają ze sobą komponować się i stanowić spójną całość. Skieruj koncentrację, czy rozmaite elementy dokumentu są ze sobą zharmonizowane, czy też pewne wydają się dołączone "na siłę" lub różnić się jakością od innych. Ten aspekt jest wyjątkowo istotny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które muszą posiadać prawidłową grubość papieru i sztywność okładki.

Najlepsze firmy oferują przesłanie zdjęć wykonanego dokumentu przed wysyłką. Lepiej odczekać dobę dłużej, ale uzyskać obrazy ukończonego dokumentu, zanim zostanie dostarczony. Identyfikacja wysokiej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest skomplikowane, jeśli orientujesz się, na co zwracać koncentrację. Więc koniecznie warto przeznaczyć środki w produkt od sprawdzonego producenta, który dba o detale i używa zaawansowane technologie produkcji.

Report this page